Pożar to zdarzenie powodujące duże straty materialne a nierzadko jest powodem wielu ofiar w ludziach. Szczególnie niebezpieczny staje się gdy wybucha w dużej grupie osób gdzie łatwo o panikę, która utrudnia opanowanie zarzewia ognia. Ugaszenie staje się problematyczne również wtedy, gdy płomień ogarnia materiały łatwopalne. Stąd bardzo istotne jest projektowanie inwestycji pod względem materiału, który opóźni rozprzestrzenianie pożaru. Ułatwia to ewakuowanie poszkodowanych i przyspiesza gaszenie.
W Dz.U.2019.0.1065 t.j. "Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie" znajdują się zapisy, które obligują do zastosowania materiałów niezapalnych w takich miejscach jak:
- wszystkie drogi ewakuacyjne w budynkach użyteczności publicznej,
- pomieszczenia w budynkach użyteczności publicznej przeznaczone do jednoczesnego przebywania ponad 50 osób a w tym m. in. przedszkola , szkoły, szpitale czy hale sportowe.
Płyty meblowe Stop Fire firmy SWISS KRONO to grupa produktów spełniająca najwyższe europejskie wymagania w dziedzinie bezpieczeństwa pożarowego na którą składają się:
- płyty wiórowe oraz wiórowe laminowane Stop Fire 18 mm (B-s2,d0),
- płyty MDF i laminowane płyty MDF Stop Fire 16mm i 19 mm (B-s2,d0),
Klasyfikacja ogniowa to ocena zachowania wyrobu, który został poddany działaniu ognia. Płyty o Euroklasie A1, A2 oraz B są wyrobami najbezpieczniejszymi natomiast niższe klasy tj. C, D, E oraz F wykazują coraz gorsze właściwości ogniowe. Na kompletną klasyfikację składają się jeszcze dodatkowe dwie klasy, czyli ta w zakresie wydzielania dymu – Euroklasy od s1 do s3 oraz w zakresie intensywności występowania płonących kropli – Euroklasy od d0 do d2. Płyty Swiss Krono Stop Fire w trakcie badań w certyfikowanym instytucie w Niemczech otrzymały bardzo wysoką ocenę B-s2,d0. Gdzie B to płyty niezapalne czyli mające bardzo ograniczony udział w pożarze, a wyroby z nich nie powodują rozgorzenia ognia, s2 to średnia ilość i gęstość wydzielanego dymu a d0 oznacza brak płonących kropli.
Płyty wiórowe Stop Fire posiadają zalety standardowych płyt. Są bardzo wysokiej jakości, posiadają szeroką gamę kolorystyczną i łatwo je poddać obróbce. Stosowane są do wyposażenia wnętrz oraz produkcji mebli a użytkować ich należy w warunkach suchych. Każda płyta Swiss Krono posiada nadruk identyfikacyjny na krawędzi płyty, ponadto wewnętrzna warstwa płyt Stop Fire zabarwiona jest na czerwono.
Płyta wiórowa niezapalna Stop Fire oraz Płyta wiórowa laminowana niezapalna Stop Fire może być montowana poziomo lub pionowo na ścianach. Pomiędzy płytami oraz dookoła otworów drzwi i okien bezwzględnie musi być pozostawiona szczelina dylatacyjna min. 3 mm. Przy zastosowaniu płyty o grubośći 18 mm na elementy wykończeniowe ścian, zalecany rozstaw podpór to 400-600 mm. Do mocowania płyt ściennych należy stosować blachowkręty przeznaczone do mocowania materiałów drewnopochodnych, natomiast przy zastosowaniach wolno stojących - wkręty ogólnie stosowane przy produkcji mebli.
Ważne! Stosowanie z innymi materiałami budowlanymi, zastosowanie innych odstępów, mocowań, użycie innych spoin/łączeń, innych grubości lub gęstości, innych powłok niż podane w raporcie, mogą na tyle negatywnie wpłynąć na reakcję wyrobu na ogień, że klasyfikacja podana w raporcie przestanie obowiązywać. Reakcja na ogień przy innych parametrach wymaga osobnego badania.